Nor Thomas Alsgaard dojel na Jizerské 50 druhý, vyhrál Švéd Oskar Svärd

Foto: Jizerská 50.Foto: Jizerská 50

Poslední aktualizace: 12.01.2010 // Švéd Oskar Svärd vyhrál Patria Direct Jizerskou 50, tradiční závod v dálkové běhu na lyžích, který je součástí FIS Marathon Cupu . Druhý skončil Nor Thomas Alsgaard, třetí Stanislav Řezáč. Závodu žen kralovala švédská běžkyně na lyžích Sandra Hanssonová.

5023 - takový je přesný počet běžců na lyžích, kteří byli dohromady ve startovní listině všech závodů Patria Direct Jizerské 50.  Nejobsazenější byl závod na 50 km s 3 373 běžci, následuje poloviční distance na 25 km s 899 účastníky. Páteční Bedřichovská 30 měla 385 závodníků, firemní štafeta 216 běžců na lyžích a do dětského závodu odstartovalo 150 dětí.

Elitní pole odstartoval výstřelem prezident Václav Klaus. Na devátém kilometru vedl Andrus Veerpalu, ale pak se vytvořila silná skupina devíti běžců s obhájcem Markem Cattaneem, českou dvojicí Řezáč, Petr Novák a dotáhl se do ní také slavný Alsgaard. Ten projel na Jizerce na 22. kilometru první a za ním se táhlo dalších šestnáct jezdců.

Znovu se pole roztáhlo na Knajpě, kde jela v čele šestice, kterou táhl Švéd Ahrlin. Řezáč, který zvolil lyže bez vosků a vsadil na soupaže, se za ním držel těsně na druhém místě. "Riskl jsem jet na skejtových lyžích jen soupaž. Rozhodl jsem se až deset minut před startem a myslím, že to bylo dobrý," uvedl Řezáč.

Na 40. kilometru na Hřebínku se opět zformovala desetičlenná skupina, v které nechyběl žádný z favoritů. Do cíle se řítili všichni společně a finiš rozjel asi dva kilometry do cíle Alsgaard. "Měl jsem strach, že to neudržím, ale pak jsem zase jel naplno," řekl Řezáč, který trochu ztratil, ale povedlo se mu zase čelo dotáhnout.

Už se zdálo, že vyhraje pětinásobný olympijský šampion Alsgaard, který chce zkusit vyhrát Vasův běh, ale Svärd ho pár metrů před cílem předjel.

"Alsgaard je hodně vysoký, a proto jsem se v posledním sjezdu držel za ním a čekal na posledních sto metrů. A vyšlo to," řekl Svärd, který vyhrál Patria Direct Jizerskou 50 již v letech 2003 a 2004.

Na šestém místě závod dokončil estonský mistr světa z Liberce Veerpalu, další český jezdec Novák byl šestnáctý.

Výsledky naleznete zde.


Zdroj: http://bezky.jiz50.cz/   |   Sdílet v síti   |   print