Literárně hudební pořad z korespondence Berty Suttnerové-Kinské, první ženské nositelky Nobelovy ceny za mír, s norským spisovatelem Bjørnstjernem Bjørnsonem. Pořad se koná ve středu 15. února od 10:00 a od 14:00 hodin v malém sále Ústřední knihovny. Vstupné 60 Kč.
Autorem textu, nazvaného Umění milovat život, je norský historik a spisovatel českého původu dr.Ladislav Řezníček, který nám prostřednictvím autentických dopisů přibližuje nejen vzájemný vztah těchto dvou velkých osobností, ale také jejich postoje a názory na sociální podmínky života a světové pacifistické hnutí přelomu 19. a 20.století.
Scénické čtení, v režii Olgy Struskové, bude doplněno pro objasnění doby, životních osudů a historických souvislostí, projekcí filmu o Bertě Suttnerové Kinské, Alfredu Nobelovi a B.Bjornsonovi. Film vytvořila O.Strusková v roce 2009 ve spolupráci se studenty Gymnázia Přípotoční v Praze 10-Vršovicích a pod odbornou supervizí dr.L.Řezníčka. Vznikne tak celistvý komponovaný pořad, a to jak pro dospělou veřejnost, tak pro školy. Autorem hudby, která obě části projektu spojí, je hudební skladatel Jaromír Vogel. Pořad budeme uvádět v nově zrekonstruovaném vršovickém divadle Mana.
Cílem pořadu je seznámit uměleckou formou jak dospělou veřejnost, tak především středoškolskou mládež, s postoji a názory dvou významných, světově proslulých osobností - B.Bjornsona a B.Suttnerové- a s jejich pacifistickým smyšlením. Kromě večerního představení pro dospělé publikum hodláme ve spolupráci s Gymnáziem Přípotoční v Praze – Vršovicích uspořádat dvě až tři představení pro mládež, která bude mít následně za úkol v hodinách dějepisu nebo společenských věd vypracovat písemný projekt na téma B.Bjornson a B.Suttnerová a jejich společné úsilí o zachování mírumilovného světa. Pořad tedy nebude mít jen osvětové, ale i edukativní poslání.
Text: Ladislav Řezníček, hudba: Jaromír Vogel, režie: Olga Strusková
Účinkují: Radka Tesárková, Kateřina Dušková a Josef Hervert
Produkce: Blanka Vogelová – Muzika Judaika
Více: www.vogelmusic.cz