Foto: Terje B. Englund.Foto: Terje B. Englund

Přes Prahu na kole z Oslo do Pekingu

Norsko dalo světu dlouhou řadu objevitelů, dobrodruhů, horolezců a dalších nadšenců. Tato norská tradice nevymizela, ale naopak dále vesele vzkvétá, jak dokládají mládenci Truls Hestengen (25 let) a Jostein Hult (26 let). Na konci ledna vyrazili na kole z Oslo směrem k Himalájím. Během následujícího půl roku plánují projet trasu dlouhou 14 000 kilometrů, která vede přes 14 různých zemí mezi Oslo a Pekingem. Do cíle by měli dorazit během podzimu.

„Minulé léto jsem dokončil magisterské studium a uvědomil si, že ještě nenastal čas začít se honit za kariérou. Pohrával jsem si spíše s myšlenkou na nějaké pořádné dobrodružství,“ vzpomíná Truls.

Naprostou náhodou se v té době z Tchaj-wanu vrátil jeho dlouholetý kamarád Jostein, který se chystal dokončit svá studia čínské politiky. Vzhledem k tomu, že Jostein také má poměrně dobrodružnou povahu, nemusel ho Truls dlouho přemlouvat. Slovo dalo slovo a o pár měsíců později už kamarádi vyrazili na výlet na kole na druhý konec planety.

„Pro mě je to v podstatě win-win situace. Čínu dobře znám díky svému studiu, ale podobnou možnost, jak získat zkušenosti, na univerzitě člověk prostě nemá,“ podotýká Truls.

Za méně než tři týdny po startu dorazili Truls a Jostein do České republiky. Tou dobou měli za sebou kolem 1500 kilometrů přes Švédsko, Dánsko a Německo. Díky neobvykle mírné zimě se cesta zatím obešla bez omrzlin a zázračně se také vyhnuli píchnutí kol. Kopce cestou na jih z Děčína prý cyklisty celkem překvapily, ale kalorie spálené v Českém středohoří zdatně doplnili plzeňským pivem během odpočinku v Praze.

„Vzdálenost ujetá do Prahy je méně než 1/10 naší plánované trasy, ale už teď jsme se setkali s neuvěřitelnou mírou podpory a pohostinnosti,“ poznamenává Truls.

Česká republika je pátou zemí ze 14, které se norští dobrodruzi  chystají navštívit. Po několika navigačních problémech v Praze – „toto asi nebude nejvíce bike-friendly město Evropy“ – oba cyklisté  vyrazili směrem Tábor a Rakousko.

Z Vídně se Truls a Jostein vydají do Istanbulu a Íránu. Pokud řetězy, pláště kol a především hýžďové svaly obou cyklistů vydrží velká převýšení a nezpevněné cesty Centrální Asie, očekávají, že před velký obraz kormidelníka Mao-Ce-Tunga na náměstí Nebeského klidu dorazí v průběhu září.

Celou cestu norských dobrodruhů můžete sledovat online na facebookovém profilu „The Rolling Moans - Bøler to Beijing”.


Bookmark and Share