Foto: MDG Arkitekter SA.Foto: MDG Arkitekter SA

Norská architektka Minna Riska se zúčastnila konference Grow Up!

Ve čtvrtek 2. února 2017 se v Praze konala konference Grow Up!, jejímž cílem bylo představit známé architekty v oblasti dřevostaveb. Norsko reprezentovala architektka Minna Riska ze studia MDG Arkitekter SA. Konference byla organizována v rámci Salonu dřevostaveb, který je každoročně pořádán díky profesionální produkci českého studia Prodesi.

Minna Riska prezentovala projekt Moholt 50/50 z roku 2013. Jeho cílem byla dostavba trondheimských kolejí, které byly původně vybudovány mezi lety 1963-1970. Před zahájením projektu poskytovaly ubytování pro cca 2200 studentů v 1300 bytových jednotkách. Svou velikostí tedy vytvářely jakési město uprostřed velkoměsta.

Doplňková zástavba byla naprojektována na místě starého parkoviště přímo uprostřed studentských kolejí. Tím došlo k vytvoření nového centra s bytovými jednotkami, školkou, obchodem s potravinami a sportovním centrem. Velkým plusem je především to, že nová zástavba nenarušuje původní budovy a zároveň přispívá k jejich vzájemnému propojení. Parkoviště totiž vytvářelo jakousi neviditelnou bariéru mezi studentskými kolejemi a regulérní zástavbou.

Projekt je celkově reakcí na běžný typ studentského bydlení, které se často vyznačuje zejména levnou konstrukcí bez nápadu a bez zasazení do existujícího prostoru. Projekt Maholt 50/50 oproti tomu vytvořil nové bydlení, které je snadno udržovatelné a ekologické. Není tedy žádným překvapením, že návrh byl nominován v roce 2016 prestižní architektonickou cenu Mies van der Rogne Price.

Více informací o projektu Maholt 50/50 je možné nalézt na stránkách Studia MDH.


Bookmark and Share