Foto: Jatka 78.Foto: Jatka 78

Jatka 78 představila Kafkovu inscenaci Zámek

Ve čtvrtek 19. ledna se uskutečnila v divadle Jatka 78 repríza Kafkovy divadelní hry Zámek, která byla nastudována Činoherním studiem Ústí nad Labem. Vznik inscenace byl podpořen z fondů EHP v rámci projektu „Tři podoby svobody“.

Hlavním cílem projektu je umožnit pokračování 42-leté tradice Činoherního studia města Ústí nad Labem a zprostředkování živého umění formou kvalitních nastudování známých divadelních her. Projekt umožnil během posledních dvou let vznik třem hrám, které popisují konkrétní část společenské reality, která vládne v krajském městě Ústí nad Labem.

První premiérou bude drama německých autorů Andrese Veiela a Gesine Schmidt Kopanec (Der Kick) vycházející ze skutečné události, kdy byl zabit 16letý chlapec svými vrstevníky, kteří se otevřeně hlásili k pravicovým extremistům. Dokument hledá samotné kořeny agresivity, rezignace a ztráty iluzí jako reakce na dějinné proměny nejen ve východním Německu.

Další hrou je nová dramatizace jednoho z nejvýznamnějších románů 20. století – Zámek Franze Kafky. Groteskní příběh zeměměřiče K., který přichází do vesnice s jasným úkolem, jehož smysl se postupně rozplývá a K. nenachází odpovědi na své otázky a nedaří se mu vypořádat s nepřehlednou vládnoucí hierarchií.

Inscenací na hranici činohry a nového cirkusu by měla být nová dramatizace Cervantesova Dona Quijota. Jedno z nejslavnějších děl světové literatury vypráví o bláznovství, putování i chrabrém boji za své ideály bez ohledu na realitu.

Více informací o Kafkově inscenaci „Zámek“ je možné nalézt na internetových stránkách divadla Jatka 78.

Kompletní informace o projektu „Tři podoby svobody“ jsou přístupné na webových stránkách Norských fondů.


Bookmark and Share