Foto: http://sfklub.cz.Foto: http://sfklub.cz

Festival Severská filmová zima byl zahájen filmem Norský dům

Letošní ročník festivalu Severská filmová zima byl zahájen filmem Norský dům. Po jeho promítání následovala diskuze s producentem a scénáristou filmu Janem Vardøenem.

Film Norský dům vypráví o íránském migrantovi, který přijel do Norska jako azylant. Aby však dostal povolení k pobytu, musí projít speciální školou a složit sérii zkoušek, které mají dokázat, že se naučil dost na to, aby byl schopný žít plnohodnotný život Nora.

Norský dům byl věnován etiopskému migrantovy, které žil nelegálně v Norsku celých dvacet čtyři let. Důvodem byl zamítnutá žádost o azyl. Norský stát však tohoto uprchlíka nemohl vrátit do Etiopie. Ocitl se tedy v právním vakuu, kdy musel zůstat v Norsku a zároveň přišel o možnost legalizovat svůj pobyt. Kvůli tomu prožil zbytek svého života v azylovém domě. „Když jsme natáčeli film, dozvěděl jsem se, že tento migrant zemřel. Rozhodl jsem se ho proto přidat do scénáře,“ řekl Vardøn.

Sharukh Kavousi, představitel hlavního hrdiny filmu, pochází z Íránu. Do Norska se dostal jako uprchlík a strávil několik let v církevním azylovém domě. Toto z něj dělalo ideálního herce pro danou roli – mohl do svého hrdiny vtisknout část své zkušenosti.

Během diskuze po promítání filmu a v interview pro TotalFilm.cz, řekl Vardøen, že problémy spojené s migrací jsou mu velmi blízké. Ačkoliv má sám norský původ, strávil dětství a většinu svého života mimo Norsko. „To v podstatě vytvořilo situaci, kdy jsem byl sám cizincem v mé vlastní zemi,“ prohlásil Vardøen.

Jan Vardøen se narodil v londýnském Docklands anglickému otci a norské matce. Celé své dětství prožil v Irsku a Velké Británii. V roce 1988 se přestěhoval zpátky do Norska, kde žije doteď. V Norsku založil v roce 2012 společnost „Beacon Isle Films“, která natočila již tři filmy, které byly Vardøenem napsány a režírovány.


Bookmark and Share